Welke bloemen geven kleur af op stof? Kun je een oud kledingstuk verven met uienschillen? En hoe bereid je textiel voor voordat je begint? In Natuurlijk gekleurd neemt Aline Gielis je mee in het natuurlijk verven van textiel. Een praktisch hobbyboek met mooie foto’s, verschillende technieken en duidelijke stappenplannen.
Wat leer je in Natuurlijk gekleurd?
Natuurlijk verven begint bij het ontdekken van geschikte materialen. Niet iedere bloem geeft een bruikbare kleur en niet iedere stof neemt kleurstoffen even goed op. Het boek helpt je om die keuzes te maken.
Aline legt uit welke bloemen en bladeren je kunt gebruiken en welke stoffen geschikt zijn. Ook de voorbereiding krijgt aandacht. Je leert over het grondig reinigen van textiel, ook wel scouren genoemd, en over beitsen: het voorbereiden van de vezels zodat kleurstoffen zich beter kunnen hechten.
Dat maakt het boek interessant voor beginners die graag willen experimenteren, maar eerst willen begrijpen hoe het proces werkt.
Van plantenafdruk tot verfbad
Het boek behandelt meerdere technieken, waaronder:
- Eco-printen: werken met plantenafdrukken op textiel.
- Tataki zomé: kleuren en vormen van bloemen en bladeren op stof hameren.
- Bundle dyeing: textiel met verfmateriaal bundelen en met stoom verwarmen.
- Dompelverven: textiel kleuren in een verfbad.
- Shibori: patronen maken door textiel bijvoorbeeld te vouwen of af te binden voordat je het verft.
De variatie geeft je de mogelijkheid om een techniek te kiezen die bij je belangstelling past. Misschien spreekt het maken van herkenbare plantenafdrukken je aan, of wil je juist ontdekken welke kleur een verfbad oplevert.
Ook keukenresten krijgen een rol
Je hoeft voor een eerste kennismaking niet uitsluitend op zoek naar bijzondere verfplanten. In het boek komen ook materialen aan bod die je misschien al in huis hebt, zoals uienschillen en avocadoschillen of -pitten.
Een ander verrassend onderdeel is de uitleg over het zelf maken van sojamelk voor gebruik bij het werken met textiel. Deze is bedoeld voor het verfproces, niet om te drinken.
Zulke voorbeelden maken duidelijk dat natuurlijk verven een ambacht is waarin materiaalkeuze, voorbereiding en experiment samenkomen.





Een boek om bij je project te houden
Wat ons opvalt aan Natuurlijk gekleurd, is de combinatie van mooie foto’s en heldere uitleg. De beelden geven inspiratie, terwijl de stappenplannen helpen om het proces te volgen.
Ook de uitleg over geschikte stoffen, bloemen en bladeren is prettig. Je krijgt aanknopingspunten om zelf een project te kiezen en de benodigde materialen te verzamelen.
Het is daarmee een boek om doorheen te bladeren én om erbij te houden wanneer je aan de slag gaat.
Voor wie is dit hobbyboek geschikt?
Natuurlijk gekleurd is een passende kennismaking voor lezers die belangstelling hebben voor textiel, planten en creatieve technieken. Ook wie graag bestaande kleding een andere uitstraling wil geven, vindt hier ideeën om mee te experimenteren.
Je hoeft volgens de opzet van het boek geen voorkennis te hebben. Wel hoort bij natuurlijk verven dat je de voorbereiding zorgvuldig uitvoert en ruimte laat voor een verrassend resultaat. De natuur levert immers niet telkens precies dezelfde kleur op.
Meer lezen over het boek en de auteur
Wil je weten hoe wij het boek hebben ervaren? Lees dan onze recensie van Natuurlijk gekleurd op Hobby-winkels.nl.
Benieuwd naar het verhaal achter het boek? Lees het interview met Aline Gielis op Breierlei.nl, waarin ze vertelt over haar liefde voor planten, natuurlijke kleuren en het plezier van zelf maken.
Bekijk Natuurlijk gekleurd bij bol.com.
Boekgegevens
- Titel: Natuurlijk gekleurd. Textiel verven met bloemen en planten
- Auteur: Aline Gielis
- Uitgever: Sterck & De Vreese
- Uitvoering: Paperback
- Aantal pagina’s: 128
- ISBN: 9789464714968
We ontvingen een recensie-exemplaar van de uitgever. Dit artikel bevat een affiliatelink. Als je via deze link iets koopt, kunnen wij een vergoeding ontvangen.
De foto’s bij dit artikel zijn gemaakt door fotograaf Leen van de Sande en worden met haar toestemming gebruikt.